2017. december 1., péntek

December - Álom hava - Karácsony hava - Télelő



December – Álom hava - Karácsony hava – Télelő

December az év utolsó hónapja, egyben az első (vagy inkább utolsó, ha a naptári időrendet nézzük) téli hónap. Első napja a meteorológiai tél kezdetének napja.
Az év végi ünnepek ugyan fénybe borítják, de ez hazánkban a legsötétebb hónap, ugyanis decemberben vannak az év legrövidebb nappalai vagy másképp fogalmazva a leghosszabb éjjelei. Azaz a legrövidebb ideig ebben a hónapban van a Nap a horizont felett. Ráadásul a Nap égi útja annyira megváltozott, annyival alacsonyabban jár, hogy dec. 21-én egy fénysugár nyaláb kb. 3-szoros területen oszlik el, mint a nyári napfordulónál. Tehát 3-szor akkora területre jut ugyanannyi fény, illetve hőenergia.
Ünnepekben, népszokásokban a leggazdagabb hónapunk. A falusi ember számára sok helyen ma is ez a pihenés hónapja, mivel ilyenkor már nincs munka a földeken.

Népi megfigyelések

- ha december lágy, esős, a vetés csak meglehetős
- téli köd keleti széllel olvadást okoz, a nyugati szél meg fagyot hoz
- fehér Karácsony, fekete Húsvét
- lucskos karácsony rossz nyár, rossz termés
- meleg Karácsony, hideg tél
- ha Karácsony éjjelén keletről fúj a szél, marhadögtől félhetsz, ha északnyugati szél fúj emberhalál, ha déli szél fúj betegség, ha északi szél fúj, akkor pedig jó esztendő várható

December már igazi téli hónap, amelyet a karácsonyra való felkészülés jellemez. A mind rövidebbé váló nappalok, és a hosszabbodó, sötét éjszakák kedveznek a titokzatosságnak, a rejtelmes jóslatoknak, köztük az időjóslásnak is. A meteorológusok Télelő-ként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Álom havának nevezik, eleink (az Avisura szerint) az Istenfiak (Tárkányok) hava elnevezést használták decemberre, a hónap régi magyar (katolikus) neve pedig Karácsony hava. 21-ével elkezdődik a csillagászati tél. A Nap a Bak jegyébe lép.
 *
Népi mondóka

A Lucának híres napja
A napot rövidre szabja.
Téli mennydörgés,
Meglesz jó termés.
Zöld karácsony rossz,
Fehér húsvétot hoz.
János-nap ha borús,
A termés igen dús.
 *
Mit jövendöl a 100 éves naptár?

Ha december elején és végén és egész januárban langy idő van, a tél márczius végéig betart. Ha karácsonyig szakadatlanul hideg van, akkor fel szokott engedni. Hideg december korai tavaszt és jó esztendőt jövendöl. Ha ősszel sok köd volt, most sok havat lehet várni.

Jeles napok decemberben

December 2.
Advent kezdete. Az advent szó az Úr eljövetelét jelenti. Advent az András-nap utáni első vasárnappal kezdődik, és december 24-ig, a szentmiséig tart. Négy hétből áll. Ez idő alatt az emberiség Megváltóját, a karácsonyi kisdedet, a kis Jézus megszületését áhítattal várják az emberek. A kis Jézus szeretetet hoz a földre. A Megváltó Krisztus bírája lesz jónak és rossznak.
December 4.
Borbála napja. Szent Borbála a tüzérek és a bányászok védőszentje, és a fiatal lányok segítője is. Ezen a napon a lányok barack-, cseresznye-, vagy mandulaágat vágnak, és vízbe teszik. Ha a Borbála-ág karácsonyra kivirágzik, az eladó lány lagzira, a gazda bő termésre számíthat a jövő évben.
December 6.
Miklós napja. Szent Miklós püspök a diákok középkori patrónusa, a szegények segítője. Világszerte elterjedt a jó püspök személyével kapcsolatban az ajándékozás szokása. Mikulás napjának előestéjén a gyerekeknek illik megtisztítani a cipőiket, csizmáikat, hogy utána a legfeltűnőbb helyre, az ablakba, vagy az ajtóhoz tehessék. A Mikulás csak a jó gyerekeknek hoz ajándékot.
December 13.
Luca napja. E naptól kezdődően észrevehetően rövidebbek a nappalok és hosszabbak az éjszakák.  Gonoszjáró napnak is tekintik. A gonoszok feje Luca asszony - tartja a hiedelem. Ezen a napon kezdik készíteni a Luca-széket - 13 nap alatt, 13 különböző fából. Minden nap dolgoznak rajta valamit. A hiedelem szerint aki karácsonykor  az éjféli misén felállt a székre, megláthatta a boszorkányokat. A hagyomány szerint a legények Luca napján kotyolni jártak.  Házról-házra járva termékenységvarázsló versikéket mondtak, melyben bőséget és jól tojó tyúkokat kívántak a háziaknak. A jókívánságokért megajándékozták őket. Leginkább tojással, de ha nem kaptak semmit, akkor fenyegetőzni kezdtek, hogy „egy csirkéjük legyen, az is vak legyen!"
December 21.
Tamás napja. Ezen a napon gyakran vágnak disznót. A „disznóölő" Tamás malacpecsenyéje gyarapítja az ünnepi asztalok kínálatát. Az e napon levágott disznó háját tamáshájnak nevezik.
December 24.
Ádám és Éva napja. A szenteste a kis Jézus eljövetelének beteljesülése. Ezen az estén kigyúlnak a gyertyák a karácsonyfákon. A család együtt köszönti az ünnepet. A nagypénteki szigorú böjthöz hasonlóan ezen a napon is csak estefelé eszünk, általában könnyű ételeket, halat, tésztaféléket, gyümölcsöt.
December 25-26.
Karácsony első és második napja. A kereszténység ekkor ünnepli Jézus Krisztus születését. Az ókorban élő emberek számára december 25-e a napfordulót, a természet megújulását jelentette. Ekkor ünnepelték a Nap újjászületését. Ez él tovább az egyháznak abban a tanításában, hogy a világosság és az élet Istentől ered. Ezekhez a napokhoz kapcsolódó szokások még a kántálás és a betlehemezés. A két ünnepnapot együtt töltik a családok, rokonok, a jó barátok meglátogatják egymást.
December 28.
Aprószentek. Heródes, hatalmát féltve a zsidók királyától, Betlehemben és környékén megöletett minden fiúgyermeket két éves korig. E gyermekmészárlás áldozatait nevezi a magyar nép aprószenteknek - ártatlan vértanúknak.
December 31.
Szilveszter napja. Az év utolsó napja, melyet a világ minden pontján átmulatják az emberek. Búcsúztatják az óévet és köszöntik az újat.
*
Kertkalendárium-december

A november végi időjárás hozzásegítette a kiskertészeket, hogy belenyugodjanak a megváltoztathatatlanba: az elkövetkező pár hónapban főként gondolatban kertészkedhetünk, odabent a jó meleg szobában, a kandalló mellett tervezgetve, hogy jövő évben miként alakítjuk át kertünket, milyen új növényeket telepítünk bele.
Megszabadultak termésüktől kertünk gyümölcsfái, csupán egyetlen legény van még talpon, a naspolya, mely megőrizte sárgásbarnás kincseit az ínyencek legnagyobb örömére.
Ebben a zúzmarás, ködös időben nézzünk utána a kiskertünkben zajló életnek, töltsük fel a madáretetőket, de a fehér kenyérrel azért bánjunk csínján!
A madáretető házat lehetőleg egy bokorban vagy annak közelében helyezzük el, mivel hazai énekes madaraink ott nagyobb biztonságban érzik magukat, mint egy stresszesebb, a szabad téren elhelyezett etetőben.
A kert rendezése és takarítása közben hagyjunk néhány avarral takart fahalmot, búvóhelyet, amely alatt elrejtőzhetnek a téli álmot alvó állatok.
A kerti tó növényeiről se felejtkezzünk meg, kosarastul helyezzük teleltető helyükre. A vízmentesített és letakart medencében is hagyhatjuk őket, de fertőzésmentes lombbal, szalmával feltétlenül burkoljuk be őket.
A fagyra érzékenyebb díszfüvekről is gondoskodnunk kell (Cortaderia), hiszen tövük roppant érzékeny a nedves hidegre, ezért érdemes szorosan összefogva szárukat, alaposan betakargatni. Akinek van kiskerti szőlője, annak a pincében is bőven akad tennivalója, az első borfejtésre még karácsony előtt szoktak sort keríteni.
Ahogy rövidülnek a nappalok, úgy fogyatkoznak a kerti teendőink is, a legtöbb a szerszámos kamrában akad: ne felejtsük el kerti szerszámainkat, eszközeinket, a permetezőgépet és a fűnyírógépet ki- és megjavítani, megtisztogatni, beolajozni, a kerti csapokat, öntözőberendezéseket vízteleníteni és elzárni. Átvizsgálhatjuk és rendet tehetünk a vetőmagos és vegyszeres zacskók között, megvizsgálva azok szavatossági idejét is.

Decemberben elérjük az év leghosszabb éjszakáját, innen kezdve a kertészek nagy örömére a nappalok egyre hosszabbá válnak. Ha csak egy tyúklépésnyivel is, de minden egyes nappal közelebb kerül hozzánk a tavasz, amely magában hordozza az ismét burjánzó kert ígéretét.

Sok szeretettel köszöntjük 
e hónap
szülötteit,
névnaposait,
ünnepeltjeit.
Sok boldogságot kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése