2016. április 1., péntek

Április - Tavaszhó



Április - Szent György hava
Tavaszhó - Szelek hava - Báránytor (Rügyezés) hava

 
„Bolondos egy hónap
április hónapja,
hol kalap a fején,
hol báránybőr sapka.”
- Kányádi Sándor -

 A hagyomány szerint e hónapnak is Romulus adott nevet, isteni anyjának, Venusnak etruszk neve után (Apru, lsd. görög Aphrodité). Terentius Varro, római tudós a név eredetét népies etimologizálással az aperire "kinyílni, feltörni" igére vezeti vissza, mondván, most nyiladozik a természet, most töri fel az eke a talajt.
Ha a márciust Romulus atyjának, Marsnak szentelték, csak méltányos volt, ha a rákövetkező hónapot Mars kedvesének, Venus-istenasszonynak dedikálták, annál is inkább, mert hiszen a naptárt reformáló Julius Caesar a maga családjának ősanyját tisztelte ebben az istenasszonyban. Márpedig Venus mellékneve "aprilis" volt. Ez a szó az "aperire", "megnyitni" (tulajdonképpen ad-parire) igéből ered. Venusszal kapcsolatban eredetileg a szülési aktusra vonatkozott ez a "megnyitás". Mint naptári fogalmat aztán úgy magyarázták, hogy ezen a napon hivatalba lépett konzulok, akikről tehát magát az illető esztendőt elnevezték, hivatalosan "megnyitották" hivatalba lépésük napján, "Aperilis" vagy "Április" elsején az esztendőt.
*
Népi megfigyelések
- április esője elkergeti a fagyot
- áprilisi hó, nem jó
- áprilisi hó trágyáz, márciusi szalmáz
- április hónap, ha nedves, aratás lesz bő és kedves
- lucskos áprilist, virágos május és száraz június követ
- áprilisban hét tél, hét nyár
- áprilisi zivatar kergeti a fagyot
- hideg április, rossz esztendő
Ez a hónap a megújhodás ideje. Megérkeznek a fecskék, a vándormadarak. A kis bárányok is vígan ugrándoznak a gyenge, ízes füvet kínáló réten, bár "a pásztorok félnek, mert még akolba szorulhatnak a bárányok a hidegtől". A meteorológusok Tavaszhó-ként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Szelek havának nevezik, eleink pedig (az Avisura szerint) a Báránytor (Rügyezés) hava elnevezést használták áprilisra. A hónap régi magyar (katolikus) neve Szelek hónapja. A Nap a Bika jegyébe lép.
A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek az április hónapba:
Kos (március 21, – április 19.)
Bika (április 20.– május 20.).
Április folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Halak csillaglépből a Kos csillagképbe lép.
Az április minden évben a hét ugyanazon napjával kezdődik, mint az adott év júliusa, szökőévben pedig mint a január.
*
Népi mondóka

György-nap előtt, ha nem esik,
György-nap után sok is esik.
Hogyha Vitálisz didereg,
Tizenötször lesz még hideg!
Áprilisnak szárazsága,
Jó gazdának bosszúsága.
Áprilisnak nedvessége
Fáknak termőképessége.
*
Mit jövendöl a 100 éves naptár?

Ha az idő áprilisban igen kellemetes, rossz május szokott rá következni. Ezen hónapi égiháborúk nedves esztendőre mutatnak. Ha a szivárvány kék és sárga színe jól látszik, néhány napra jó időt lehet várni. Húsvét körüli nedves idő rossz rozsaratást okoz. Ha Szent György napja körül a rozs akkora, hogy a varjú elbújhatik benne, gabonabőségre mutat.

Jeles napok áprilisban
Április 1 – Bolondok napja
Régen sok népnél évkezdő ünnep volt. A tavaszi napéjegyenlőséget, az újjászülető természetet ünnepelték. A keresztény változások nyomán "komolytalan" újév, bolond nap lett.
Bolondnak tartották, aki ezen a napon vetett, mert a hiedelem szerint az ilyenkor vetett mag nem kel ki, nem lesz belőle bő termés.
Nem jó kezdőnap, bolond napon nem jó új dologba kezdeni.
*
Április 6. - Irén napja

Ha esik az eső, nagyon szűk lesz az esztendő.
*
Április 14. – Tibor napja

virágos a cseresznyefa, virágos lesz a szőlő is. “Tibor a pacsirta megszólaltatója” Ha ilyenkor már szép zöld a vetés, a rét is kizöldült, akkor jó szénatermésre számíthatsz – vélik a Mura vidéken. Azt is megfigyelték, hogy ezen a napon szokott megszólalni a kakukk.
*
Április 24. - Szent György napja

A gazdasági év kezdőnapja, pásztorünnep, különösen mágikus erejűnek tartott jeles nap a néphit szerint. Boszorkányjárás ellen tüskés zöldellő ágat tesznek a kapura.
A Szent György napi harmatszedés - termékenység-, bőség-, szépség-, szerelemvarázsló praktika. A nők a sarjadó vetésről abrosszal, lepedővel itatták föl a hajnali harmatot, ezt otthon edénybe gyűjtötték, néhány cseppet használtak minden kenyérsütésnél, vajköpülésnél, de meg is mosdottak vele.
*
Április 25. – Márk napja

Márk napján tartják a búzaszentelést.  Ezen a napon szólalnak meg a békák és pacsirták. Rámutató negyvenes nap.: 40 napig e nap időjárásához hasonló várható. Dologtiltó nap is a férfiak számára. Semmit sem szabad vetni ezen a napon

Kert – Április

Gyakorlati teendők a kiskertben
Kora tavaszi metszések elvégzése után nekiláthatunk új gyepfelület létrehozásának és a már meglévő gyep tavaszi gondozásának. Áprilisban nyírjuk először a már korábban telepített gyepet.
*
Gyógy- és fűszernövények.
A legtöbb gyógy- és fűszernövényünk magját ebben a hónapban vethetjük. Évelő és fűszernövényeinket vágjuk vissza.
*
Dísznövények.
Konténeres fákat, bokrokat egész évben ültethetünk. A szabadgyökerű csemetefákat azonban csak e hónap elejéig ültessük, így még meggyökeresednek a száraz idő beálltáig.
A fűmagot is most lehet vetni, bár egy igazi biogazdánál nem az angol pázsit a domináló. Ott a vegyes fűfélék a meghatározók, hiszen így sokféle bogár talál magának egy-egy megfelelő fűszálat, vadvirágot, ahol jól érzi magát.
Állandó helyre vessük a dísznapraforgót, búzavirágot, vasrózsát, sarkantyúkát, büdöskét. A pincéből felhozott kanna-, gladiólusz-, dáliagumókmat is el kell ültetni.
*
Zöldségtermesztés.
A burgonya közé ültessünk büdöskét. Ha a burgonya kikelt, bordóilével permetezzük, minél sűrűbben, virágzásig. A permetléhez keverjünk bazaltlisztet vagy paraluxot, ami keményebbé teszi a leveleket, így a bogarak sem szívesen rágják meg azokat.
E hónap harmadik dekádjában lehet a csemegekukoricát, bimbóskelt, spárgatököt, cukkínit, brokkolit vetni. Közéjük salátát ültessünk, így védekezve a földibolha kártétele ellen.
Társítás:
szamóca közé ültessünk bármilyen hagymafélét, káposzta mellé zellert, uborka közé bazsalikomot, borágót. A káposzta védőnövénye a borsfű, bazsalikom, koriander, kömény.
*
Szőlő-gyümölcs.
A lemosó permetezésekre mindenképpen időt kell szakítani, mert igen sok kártevőtől, kórokozótól szabadítjuk meg fáinkat. E hónap elején már csak 2-3%-os töménységben használjuk a mészkénlevet, rügyfakadás után.
Az újonnan ültetett kisfák tányérját öntözzük be bőségesen, és takarjuk szalmával, fűkaszálékkal minél vastagabban.
A szőlőben a metszés már befejezéséhez közeledik, hisz a jó időben a szemek megduzzadnak, a vágott felületek „könnyezni” kezdenek, és így aztán elfolyik az értékes tápanyag. Itt is el kell végezni a lemosó permetezést.
*
Mivel április elseje a téli napfordulótól számított századik nap, ezért régente "száznapnak" is nevezték. Alkalmasnak vélték e napot a régiek az indás növények, a dinnye, az uborka vagy a tök vetésére és ettől számítva a századik napon várták a zsendülésüket.
Ha az idő áprilisban igen kellemetes, rossz május szokott rá következni. Ezen hónapi égiháborúk nedves esztendőre mutatnak. Ha a szivárvány kék és sárga színe jól látszik, néhány napra jó időt lehet várni. Húsvét körüli nedves idő rossz rozsaratást okoz. Ha Szent György napja körül a rozs akkora, hogy a varjú elbújhatik benne, gabonabőségre mutat.

Áprilisban már melegebbre fordul az idő. Áprilissal minden kétséget kizáróan megérkezik a tavasz. Az ősszel ültetett hagymás növények, a tulipánok, nárciszok, jácintok teljes pompájukban virágoznak. Áprilissal borulnak virágba a liliomfák és a díszcseresznyék is. Fantasztikus édes illatot áraszt az illatos bangita (Viburnum carlesii).

Sok szeretettel köszöntjük e hónap  névnaposait,  születésnaposait. Sok boldogságot kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése