2016. június 1., szerda

Június - Nyárelő, Napisten hava, Eper hava



Június - Szent I(st)ván hava
Nyárelő - Napisten hava - Gödölyetor (Eper) hava



A június hónap nevének származtatásánál már maguk a rómaiak is zavarban voltak. Egyesek a régi római "Junius"-nemzetség nevéből eredeztették, amelynek leghíresebb tagjai: L. Junius Brutus, a római királyság intézményének megszüntetője, továbbá a két fivér - M. Junius Brutus és D. Junius Brutus - voltak, tudvalevőleg Julius Caesar gyilkosai. Miután ez a Marcus Junius Brutus a naptárt reformáló Caesarnak természetes fia volt, lehetségesnek kell tartanunk, hogy az új kalendáriumban róla nevezték el a június hónapot. Amikor azonban ez a Brutus a saját természetes atyját politikai okból meggyilkolta, akkor őt már nem tartották arra méltónak, hogy az egyik hónap az ő nevét viselje, s ettől fogva - főként Ovidiusnak, a költőnek befolyása alatt - Juno istennőről származtatták a hónap nevét. Ovidius kimondottan "mensis Junonius"-nak, Juno istennő havának mondja.


A névnek ez az átmagyarázása annál könnyebben ment, mivelhogy Juno istennő is beletartozott Mars, Venus és Juppiter famíliájába (akiről a márciust, az áprilist és az eredeti május hónapot elnevezték), hiszen Juno istenasszony Juppiter nővére és felesége volt (a római istenek ebben a tekintetben nem nagyon voltak válogatósak), a házasságnak és a születéseknek védőistennője, azonkívül pedig a csillagos égboltnak is királynője.
Juno a házasság által megszentelt szerelem pártfogója s a családi áldás istenasszonya. Ő védi az asszonyokat, kiket egészséggel és szépséggel ruház föl. A művészetben úgy ábrázolják, mint a házasság harmóniájában kifejlett női szépséget. Kedvenc madara a páva.

*

Népi megfigyelések


- ha Medárd napján esik, akkor negyven napig esik
- a júniusi eső koldusbotot nyomhat a gazda kezébe
- ha a kakukk Szent Iván napja előtt megszólal, úgy olcsó lesz a gabona, ha utána, úgy drága
- ha Szent Iván napján eső esik, úgy mind mogyoró, mind pedig dió kevés lészen, így tehát dió helyett sültalmát ehetünk

*

Népi mondóka


Ha száraz a nyár eleje
Szent Víd
Bő esőt hoz, szavamra, ezt
Elhidd!
Margit-napi esőcseppek
Tizennégy napig peregnek.
János-napi zivatar
Negyven napig elvakar.

*

Mit jövendöl a 100 éves naptár?


Szép idő lesz, ha Szent János bogara igen fénylik, ha az égen sok bárányfelhő létez, ha a dongók este sűrűen repülnek.
Rossz idő vagy eső szokott lenni, ha sok béka jő elő, ha a macskák nyalják, tisztítják magukat, ha a tyúkok a porban fürdenek, ha a kutyák füvet rágnak, ha a vakondok magasra túrnak.

*

Ez az egyik legzivatarosabb hónapunk. Június 21-e a nyári napforduló dátuma, a csillagászati nyár kezdete. Az év leghosszabb napja ez, amikor a nappal 15 óra 58 percig tart. Sajnos, e naptól kezdve már három perccel újra rövidülnek a nappalok, ám a nyarat élvezők ezt még nemigen veszik észre. Az optikai csalódáshoz hozzájárul a nyári időszámítás is, amely késő estig nyújtja a nappalt. A meteorológusok Nyárelő-ként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Napisten havának nevezik, eleink (az Avisura szerint) a Gödölyetor (Eper) hava elnevezést használták júniusra, a hónap régi magyar (katolikus) neve pedig Szent I(st)ván hava. A Nap a Rák jegyébe lép.

A horoszkóp csillagjegyei közül júniusra esik:

Ikrek (május 21 – június 20.) és


Rák (június 21 – július 20.)

Június folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Bika csillagképből az Ikrek csillagképbe lép.

Az Arvisurák szerint Napisten hava.


   Jeles napok júniusban



Június 8.: Medárd

(püspök a VI. században) Legendája szerint egy erkölcstelenül mulatozó társaságot negyven napos esővel mosott szét.

Ehhez a naphoz az időjárással kapcsolatos megfigyelések, időjóslások kötődnek.

Ha ezen a napon esik az eső, a következő negyven nap csapadékos lesz, ha nem akkor negyven napos szárazság következik. Ekkor vetik a káposztát és a lent.

*
Június 10.: Szent Margit

- termésjósló "Retkes Margit" napja, a retek-,a káposztavetés ideje.

*

Június 13.: Páduai szent Antal napja,

aki a 12. században ferences szerzetes volt.

Ezen a napon szent Antal kenyeret sütöttek és osztottak a szegényeknek. A liliomot Szegeden szentaltalvirágnak hívják, ezért névünnepén az asszonyok liliommal kezükben mennek templomba.

Az hajadonok tőle kérnek férjet. A lovagok, katonák és cserkészek védőszentje, talán mert Buda ostroma is szent Antal napján indult.

*

Június 15.: Szent Vid (ókeresztény vértanú)

Úgy tartják, ha a szőlő erre a napra elvirágzik, jó bortermés várható. Erre a napra befejeződik a gabona növekedése és megindul az érés.

*

Június 21.: A csillagászati nyár kezdete

Ezen a napon a leghosszabb a Nap égen megtett útja (nálunk északkeleten kél, és északnyugaton nyugszik), a Ráktérítő magasságában tűz merőlegesen a földre.

Nálunk június 21-én a zeniten járó Nappal együtt tetőzik a nyár.
Június a nyári napfordulóhoz legközelebb eső vasárnap: - a Nap napja

Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet megújuló energiaforrásokra, azon belül elsősorban a napenergia hasznosítására.

*

Június 24.: Iván, a hónap névadója

Szent Iván napja, az év leghosszabb napja közelében van, az év legrövidebb éjszakája az északi féltekén. Ehhez a naphoz kötődik a tűzugrás szokása: nagy tüzet kell rakni, s azt átugrani.

Ettől elmúlik a szomorúságunk. A legények átviszik a lányt a tűzön, megtisztulnak, s ha egybekelnek termékenyek lesznek. Sok helyen almát dobnak a tűzbe, ez megvéd a csecsemőhaláltól.

*

Június 26.: János és Pál

(a IV. században vértanú halált halt testvérpár)

Ezekben a napokban nagy viharok, zivatarok vannak, ezért ők a viharok megfékezői.

*
Június 29. Péter-Pál

Ők Jézus apostolai, s ezen a napon egyszerre szenvedtek vértanúhalált.

Erre a napra már beérik a búza, gyökere szakad, megkezdődik az aratása. Régen megáldották az aratószerszámokat, hogy áldás legyen a búzán, az életen.




Kert – június



Lassan nyárias pompát ölt a kertünk



Az elmúlt néhány héten sok csapadék hullott, ez nem csak a haszonnövényeink fejlődését segítette elő, a gyomnövények is vígan burjánzanak. Fokozott mértékben kell gyomlálni, kapálni, és lazítani a talajt. A gyökerek számára fontos a levegő is, ezért a sok eső által össze tömörített talajt lazítsuk.



Június már nem igazán a kerti veteményezés időszaka, de több olyan növényünk is van, amit ebben a hónapban mégiscsak vethetünk, inkább szakaszos vetés formájában, a korábban már elvetett szakaszok kiegészítéseként. Május végén és júniusban érik a földieper zöme, itt a szedés ideje. Az első gyümölcsök is már kezdenek érni, szedjük a korai zöldségeket. Ilyenkor már megjelennek a kártevők is.



Júniusra már nemcsak a vízigény növekszik, de az éhség is. Ne felejtsük el a tápoldatozást a balkonládában, a zöldségeskertekben és a gyepnél egyaránt.



A nyár beköszöntével a krátevők is egyre nagyobb tömegben jelennek meg. Ne felejtsünk el védekezni ellenük!


Egy jó ok, amiért a júniust nevezik a növekedés hónapának az, hogy mostanra minden zöldbe borult. Június hónapban minden növény gyönyörűen virágzik, a tavi rózsa kinyílik, a halak a tó felszínén lubickolnak.
Ügyeljünk arra, hogy a kerti tó szűrő megfelelően működjön, ha szükséges tisztítsuk gyakrabban a szűrőt. Érdemes a vízpumpát is gyakrabban tisztítani.



Júniusban már a kullancsokra is oda kell figyelni, háziállatokon, gyerekeken fokozottan ellenőrizzük a kullancsok megjelenését!
Boldog névnapot,
boldog születésnapot kívánunk az ünnepelteknek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése