2015. július 31., péntek

Augusztus - Nyárutó



Augusztus - Kisasszony hava
Nyárutó - Új kenyér hava - Aranyasszony (Bőség) hava

 

Az augusztus régi neve a rómaiaknál "Sextilis" volt, mert a hatodik (sextus) hónapja volt az esztendőnek. Ez a neve maradt meg még a Julius Caesar-féle naptárreform után is. Amikor azonban Augustus császárnak Krisztus előtt 7-ben az időközben újra felszaporodott szökőnapok miatt újabb naptárrendezést kellett végrehajtania, akkor ennek a hónapnak a nevét is megváltoztatta: miután életének legtöbb szerencsés eseménye ebben a hónapban játszódott le, azért a saját felvett nevével jelölte meg ezt a hónapot.

Az "augustus" szó voltaképpen az "augur"-ra megy vissza, vagyis a madárjósra ("avi-ger"), akinek jóslata szerencsét jelent. Célzással a császár példátlanul szerencsés pályafutására, a szenátus "a legszerencsésebb" (augustus) jelzőt találta a legmegfelelőbbnek. Ettől fogva csakugyan ezt a nevet használta Gaius Octavianus Julius Caesar. S ugyanúgy, ahogy Caesar nevéből általában rangjelzés lett "Kaiser", "császár" és "cár" formában, ugyanúgy lett az Augustus nevéből is rangjelzés: ettől fogva minden uralkodó a "sérthetetlen császári felség" jelzőjéül használta az "Augustus" nevet, a császárnék pedig az "Augusta" nevet kezdték viselni. A név maga mégis az "augusztus" hónapnév formájában maradt meg leginkább elevenen az emberek nyelvhasználatában.
*
Népi megfigyelések

- ha forró az augusztus első héten, sokáig lesz hó a télen
- ha sok az eső augusztusban, nem lesz jó bor a hordóban
- az idő Bertalan napján (augusztus 24-én), olyan lesz az ősz
Augusztus, mint a termőre fordulás, az új kenyér és az őszi munkára való felkészülés évadja, hangulatában is eltér a zaklatott júliustól. A meteorológusok Nyárutó-ként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Új kenyér havának nevezik, eleink (az Avisura szerint) az Aranyasszony (Bőség) hava elnevezést használták augusztusra, a hónap régi magyar (katolikus) neve pedig Kisasszony hava. E hónapot a kánikula havának tartják; a Nap a Szűz jegyébe lép.
A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek az augusztus hónapba:
Oroszlán (július 23 – augusztus 22.) és

szűz (augusztus 23 – szeptember 22.).
Augusztus folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Rák az Oroszlán csillagképbe lép.
Szökőévekben az augusztus a hét ugyanazon napjával kezdődik, mint a február.
Ír nyelven az augusztust a Lugh kelta istenre utaló Lughnasadh név jelöli.
*
Népi mondóka

Ha Domonkos forró,
kemény tél várható.
Lőrinc-napja, ha szép,
sok a gyümölcs, és szép.
Bertalan szép idővel,
az ősz is nekünk kedvel.
Sűrű eső augusztusban,
Jó mustot ád a hordóban.
*
Mit jövendöl a 100 éves naptár?
Közönségesen jó időre mutat, ha a juhok még estén is vígan ugrándoznak a mezőn, ha huzamosabb eső után a baglyok éjjel igen huhognak. Ha a szél a napjárást követvén változik. Ha a harmat reggel sokáig a faleveleken marad.

Jeles napok augusztusban

Augusztus 1. Vasas Szent Péter
Dologtiltó nap a szőlőtermelők számára, mert „Ha a gazda munkálkodik, a szőlőszemek lehullanak”. Termésjósló nap: Ha ezen a napon esik az eső, akkor bő lesz a kukoricatermés.

Augusztus 4. Domonkos
Időjósló nap: a Domonkos napi időjárásnak éppen a fordítottja lesz télen.

Augusztus 10. Lőrinc
utolsó fürdő nap.

Augusztus 15
Legrégebbi Mária ünnepünk. Ez az első parancsolt ünnepünk, mert Szent István királyunk Szűz Mária oltalmába ajánlotta az országot. Ezen a napon szokás a gyógynövényeket szenteltetni, melynek mágikus erőt tulajdonítottak. Ezekkel a gyógynövényekkel gyógyítottak, füstöltek. Dologtiltó nap: tilos ezen a napon kenyeret sütni.

Augusztus 18. Szent Ilona
Szegkovácsok védőszentje. Dologtiltó nap: az asszonyoknak nem szabad kenyeret sütni, kotlóst ültetni, csirkét keltetni.

Augusztus 20. Szent István
Államalapító Szent István királyunk ünnepe. Az új kenyér ünnepe.
Aratási felvonulásokat szokás ilyenkor rendezni. A néphit szerint ezen a napon kelnek útra a gólyák. Termésjósló nap: Ha ezen a napon szép az idő, akkor bő lesz az őszi gyümölcstermés. Időjósló nap: amilyen idő van ezen a napon, olyan lesz 40 napig.

Augusztus 24. Szent Bertalan
A csizmadiák és a szűcsök védőszentje. Őszkezdő nap. A gólyák hosszú útra készülnek Időjósló nap: Amint Szent Bertalan magát mutatja, az őszi idő is magát mind aszerint tartja.
A meteorológusok Nyárutó-ként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Új kenyér havának nevezik, eleink (az Avisura szerint) az Aranyasszony (Bőség) hava elnevezést használták augusztusra, a hónap régi magyar (katolikus) neve pedig Kisasszony hava.
Augusztust nevezik még Nagyboldogasszony hónapjának, Mária Szíve hónapjának, Szent István havának is az augusztus 20-iki ünnepségek kapcsán.
Mielőtt AugustusOctavianus híres római császár átnevezte ezt a hónapot augusztusra latinul Sextilisnek hívták, utalva arra hogy ez volt a hatodik hónap a római naptárban.
A császár egy nappal meg is toldotta, mert ugyanannyi napot akart, mint amennyi a Caesarról elnevezett júliusban van, ezért van az, hogy két 31 napos hónap követi egymást.
Augusztus a termőre fordulás, az új kenyér és az őszi munkára való felkészülés évadja.

Kert – augusztus

Augusztusban is vannak olyan kerti munkák, amelyek elvégzésével szebbé, életerősebbé tehetjük kertünket.
A tavaszi, nyári szorgos munka meghozza a gyümölcsét. Érnek a gyümölcsök, zöldségfélék,. a legértékesebb nyári alma- és –körtefajták. Szedésüket körültekintően készítsük elő, mert érzékenyebbek, mint a téli fajták. Általában nem vagy csak részben utóérők, így fogyasztásra alkalmas állapotban kell leszedni a fáról. Gondoskodnunk kell a megfelelő tárolásukról.
A július nagy szárazsággal köszöntött be, tehát fontos az öntözés . Sajnos a talajvíz szintje is mélyre süllyedt. A legmegfelelőbb öntözés a csöpögtető öntözés, amely egyből a talajba szívódik le. A talaj nedvességének megőrzése szempontjából fontos a talajtakarás, ezt szalmával, vagy fűkaszálékkal meg tudjuk oldani. Fontos a gyomtalanítás és a talaj lazítása is. Bőven teremnek a bogyós gyümölcsűek. A földieper már letermett, a fertőzött, elhalt leveleket leszedjük, ha szaporítani akarunk, a fejlődő kacsokat meghagyjuk.
Augusztusban a hagymás, gumós növények ismét sok munkát adnak. Elvirágzásuk után felszedhetjük a liliomhagymákat is, hogy szaporításukhoz a sarjhagymákat leválaszthassuk róluk, melyeket célszerű mielőbb visszaültetni, jól fellazított nyirkos talajba.


Augusztus virágai
Ha eddig nem tettük meg, vessük el a kétnyári virágokat is, az árvácskát, százszorszépet, törökszegfűt, mályvát, gyűszűvirágot, stb. Augusztus végére kellően megerősödnek és kiültethetők, következő tavasszal pompásan virágoznak.
Augusztus: A dáliák, pompon dáliák, kaktusz dáliák, kerti szegfűk hónapja. Ilyenkor még javában nyílnak az egynyári virágok is: kokárdavirág, oroszlánszáj, szépecske, kosárka vagy estike. A hónap vágott virága az őszirózsa. Hihetetlenül sokféle virágainak formája és színe. Az egyik leghálásabb vágott virágunk. Nagy tömegben nyíló tartós vázás növény.


Szeretettel köszöntjük e hónap
szülötteit, névnaposait. 
Sok boldogságot kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése