2018. május 1., kedd

Május - Pünkösd hava - Tavaszutó - Ígéret hava


MÁJUS – PÜNKÖSD HAVA – TAVASZUTÓ – ÍGÉRET HAVA

 


Népi megfigyelések:

májusi csendes eső, növeli a vetést
- száraz május, száraz esztendő
- ha májusban erősen halljuk a békákat kuruttyolni, úgy igen sok eső lészen
- ha május elején esik, úgy kevés borunk lesz
- nagyon meleg május után esős június következik
- ha májusban a tölgy szépen virágzik, és a cserebogár rajta tanyázik, gyakran fogunk hallani mennydörgést
- sok bort hoz ám a három ác, (Pongrác, Szervác, Bonifác), ha felhőt egyiken se látsz
- Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz
- Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász
- Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyos szentök, hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kendtök
- májusi meleg eső nagy termés, hideg eső rossz vendég
 *
Népi mondóka
Orbánnak a napja hogyha fényes,
A vincellér mint a páva kényes.
Mint az áldozócsütörtök
Olyan lesz őszi időtök.
Pünkösd-napi esésre
ne várj áldást vetésre.
Május hava hűvössége
A gazdának üdvössége.
 *
Mit jövendöl a 100 éves naptár?

Szép idő lesz, ha az esti pír aranyszínű, ha napnyugtakor a vízeken és a mezőkön sűrű köd keletkezik, ha a szárazon tenyésző békák magasra ülnek és brekegnek. Rossz idő következik, ha reggel pír van, ha az esti pír igen vörös.
*
A meteorológusok Tavaszutóként tartják számon, a régi Székely-Magyar naptár szerint Ígéret havának nevezik, eleink pedig (az Avisura szerint) a Borjútor (Virágzó élet) hava elnevezést használták májusra. A hónap régi magyar (katolikus) neve Pünkösd hava. A Nap az Ikrek jegyébe lép.
*
A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek májusra:

bika: (április 20 – május 20) és

ikrek: (május 21 – június 20).

Május folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Kos csillagképből a Bika csillagképbe lép.

A hét ugyanazon napjával kezdődik, mint a következő év januárja.

Japánban létezik egy úgynevezett „májusi kór” (gogacu-bjó, 五月病) kifejezés, amit akkor használnak, ha egy új diák vagy dolgozó már a kezdőnapon fáradtan és kialvatlanul érkezik az iskolába vagy a munkahelyére.
*
Jeles napok májusban

Május elseje.

ősi tavaszünnep, a majálisok napja. Sok helyen a megelőző estét a legények az erdőben töltik, s hajnalban hazajőve fel-díszített májusfát állítanak kedvesük udvarába.
  Az emberek az egész napot vidám táncmulatságok közepette a szabadban töltik.
  1889 óta a munkásság nemzetközi ünnepe
*
4. Flórián.

Ezen a napon az ország nyugati felében sok helyen ősi mádon gyújtottak "új tüzet". Flórián a tűzoltók, a kéményseprők, a kovácsok és a serfőzők patrónusa.
*
6. János.

"Babevő János" napjának is nevezik, ekkor vetik a hüvelyeseket, a babot, borsót, lencsét.
*
12 – Pongrác -13 – Szervác - 14. Bonifác.

A fagyosszentek napjai az idő átmeneti lehűlését jelzik. E napokon nem vetnek, nem palántáznak. A májusi fagyok a gyümöl-csösökben, a veteményekben sokszor nagy pusz-títással járnak, ezért tűzgyújtással, füstöléssel védekeznek ellenük.
*
15. Zsófia.
Erre a napra esőt jósolnak
*
16. János.
Nepomuki, vagy népiesen "neszepuszi" János a vízenjárók patrónus. Hajósok, halászok, vízimolnárok ezen a napon tűzijátékos felvonulást tartanak.
*
Pünkösd. 20-21.
Neve arra utal (pentekoszt = ötven), hogy húsvét után ötven nappal következik. A nyárkezdet ünnepén a különféle versenyes sportjátékok győztesét rövid ideig uralkodó "pünkösdi király"-nak választják.
  Kislányok ezen a napon tartják a pünkösdkirálynőjárást, a pünkösdölést. A legkisebb leányt pünkösdi rózsával, zöld ágakkal díszítve királynőnek öltöztetik, és rózsaszirmot hullajtva házról házra járnak köszönteni.
*
25. Orbán.
Ekkor kezdenek a méhek rajzani, ezért a méhek "Orbán bogarai". Donát mellett a vincellérek, szőlősgazdák védőszentje, szobra gyakran található a szőlőhegyeken. Ha Orbán jó időt hoz, akkor szobrát felvirágozzák, ha rosszat, akkor besározzák. Sok helyen az utolsó fagyos-szentnek tartják. Ha "kiseprűzik" Orbánt, nem lesz már hideg.
*
Kert – május

Az év ötödik hónapjában járunk, amely legtöbbek számára a legkedvesebb időszak, a legszebb hónap a kiskertekben. . Minden virágzik, zöldül, és az utolsó fagyos éjszakáknak is búcsút intünk. A májusi időszakban nőnek a növényeink a legintenzívebben, ezért ekkor kell nekik a legtöbb tápanyag és víz.

A virágzó gyümölcsfák látványa, a friss, üde zöld szín ünnepi hangulatot sugall, a megújulásét. Töltsünk minél több időt a szabadban.

A legfontosabb kerti munka májusban a kapálás, gyomlálás és az öntözés, valamint a kártevők és betegségek megelőzése, leküzdése. Ápoljuk gondosan a gyepeket is, rendszeresen locsolva, nyírva.

A hónap közepétől kiültethetjük a melegkedvelő, előnevelt palántákat a végleges helyükre. Ne feledjük el a fagyos szenteket, Pongrác, Szervác és Bonifác május 12 és 14 között hozhat még talajmenti fagyokat. Figyeljük ezeket a napokat, hogy éjszakára szükség esetén takarással megvédhessük a kiültetett palántákat vagy a dézsás növényeket.

A tavaszi évelők virágpompája: Az üvegházak melletti évelő ágyásokban és a sziklakertben található növények virágzási csúcsa (tavaszi lednek, pázsitszegfű, zergevirág, ternye, pázsitviola, gyöngyvirág, gólyaorrok és gémorrok, nőszirmok). Cserjék virágdíszben: A sokféle, változatos cserje virágzási idejének dereka.

Egyre sokszínűbben virágoznak a vízi- és a mocsári növények. Ahogy nő a hőmérséklet, az első szitakötőket is megpillanthatjuk; a tavirózsák levelei pedig megje­lennek a vízfelszínen.

A madarak éneklési csúcsideje a kertben - fülemülék, rigók, poszáták, vörösbegyek, seregélyek, füzikék, pintyek.

A hárs is virágba borult, lassan kezdhetjük termését gyűjteni! Kitűnő teának, hurutoldó hatású. A paradicsomokat is elkezdhetjük szabadföldbe palántázni!

A gyomok elleni védekezésnek is itt az ideje!

Az orgona már virágzik, ezért vízigénye is kicsit megnő ez idő alatt!

*


Szeretettel köszöntjük e hónap
névnaposait,
 szülöttjeit!
 Sok boldogságot kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése